top of page

Polyfunctional Football Stadium HK

Malsovicka, Hradec Králové

Intro

Projekt stadionu reaguje na původní návrh developerské společnosti, které do tohoto území, které je po dlouhá léta spojováno se sportovním využitím, nový fotbalový stadion a obchodní centrum. Podle funkčního rozboru území a jeho nejbližšího okolí je možné zjistit, že další obchodní centrum takového rozsahu v jakém bylo navrženo, je nevhodné, jelikož se v blízkosti řešené lokality vyskytují již dvě velká obchodní zařízení (Eurocentrum, Futurum) a tudíž by návratnost investice vložené do sportovní stavby jako takové pravděpodobně nedokázalo toto centrum vyrovnat. Zároveň narušuje současné využití území jako čistě sportovního celku, který je zakotven i v územním plánu města Hradce Králové.

 

Architektonicke reseni

​​Koncepci návrhu jsem hledal v tvarově čistém a jednoduchém řešení, které by nepostrádalo osobitost výrazu a do lokality přineslo nový prvek. Profil řešení konstrukce zastřešení je odrazem mírně zvlněného terénu v okolí stavby, kdy svažující se okraje zastřešení plynule přecházejí k terénu a netvoří tak vysoké dominantní prvky v jinak plochém území. Toto řešení obloukovité konstrukce mi umožnilo například i jednodušší řešení pojížděné střechy, kterou je možné posunovat bez nutnosti shrnování. Protáhlý tvar, který stadion má při pohledu shora, koresponduje s délkou nutnou pro celistvé uzavření tvaru při otevřené konfiguraci.

Jedním z nejdůležitějších prvků dominujících celému návrhu jsou „lízátka“, světelné stožáry, které z původního umístění přemisťuji do nové konfigurace v architektonické zkratce. Tento prvek, je pro většinu hradeckých fanoušků srdcovou záležitostí a stadionu přezdívají „Lízátka“. Vhodné osvětlení je doplněno na prohnutých nosnících nesoucích zastřešení objektu. 

Idea

 

Ve svém návrhu, který navazuje na práci v předdiplomním atelieru, kde bylo řešeno území okolo Malšovické ulice s respektováním současného využití území, se snažím vyřešit stavbu nového fotbalového stadion fotbalového klubu Hradce Králové, který je v současném stavu nevyhovující pro pořádání prvoligových zápasů a klubu je udělena výjimka pro pořádání zápasů na tomto hřišti. Vytápění travnaté plochy hřiště, které je nutné pro udělení licence ke vstupu do nejvyšší fotbalové soutěže ČR nutné bylo již upraveno, avšak kvalita zázemí pro diváky a sportovce je nevyhovující. Návrh stadionu jak bude dále prezentován, je snahou o zvýšení kvality prostředí fotbalového stadionu a zároveň snahou vyřešit palčivou otázku financování takto velké stavby, která vyplouvá na povrch vždy až mezi prvními.

 

Provozni reseni objektu

Současné trendy v navrhování velkých sportovních komplexů směřují k víceúčelovosti objektů, které jsou tak schopny poskytnout větší míru využití než při monofunkčním zaměření. Při navrhování stavby jsem se nechal inspirovat již realizovanými projekty podobných rozměrů, na kterých jsem si ověřil možnost použití zvolených technologií. Například pojízdný trávník použitý v německém Gelsenkirchenu, nebo posuvná zastřešení na mnoha stadionech různých velikostí a zaměření. Kombinací obou řešení jsem docílil vysoce variabilního objektu s několika možnostmi modelových upořádání.

V prvním řešení kdy je střecha otevřená a travnatá plocha uvnitř objektu, lze stadion využívat čistě pro fotbalovou funkci. V případě nepřízně počasí lze travnatou plochu uzavřít střechou a krátkodobě tak zajistit příznivější podmínky pro fotbalová utkání. Další, pravděpodobně nejvíce používanou variantou, je stav, kdy travnatá plocha je mimo objekt a zastřešení uzavřené. V této konfiguraci mohou uvnitř stadionu probíhat různé typy akcí, počínají sportovními a konče kulturními nebo výstavními. Poslední varianta, kdy střecha i trávník jsou mimo objekt je opět okrajovou, protože travnatá plocha potřebuje být téměř nepřetržitě osluněna denní světlem jinak dochází k její degradaci. V této konfiguraci lze pořádat například automobilové exhibice. Plocha před stadionem, kam v případě potřeby vyjíždí trávník, je víceúčelová a může sloužit jako nárazové parkoviště, tak i jako tréninková plocha například pro in-line bruslaře.

P​odlazi



Vstupy do objektu jsou separované dle provozů tak, aby se nekřížily. Nejnižší podlaží 1NP je určeno, s výjimkou severní tribuny, pouze pro zásobování a sportovce.

V prvním podlaží jsou centrálně na osu hřiště umístěny šatny sportovců, vedle nich pak přípravna cateringu pro stadionová občerstvení. V severní tribuně se nachází vstup diváků, dále pak ve východní šatny atletického stadionu se zázemím, sklady a šatny pořadatelské služby a v neposlední řadě také prostory televizních médií se střižnou. Uprostřed východní tribuny je umístěn průjezd na plochu, který umožní snazší manipulaci pro pořadatelskou službu při přípravě různých akcí.

Třetí podlaží je určeno pro diváky. Nachází se zde průběžný ochoz kolem celého stadionu s přidruženými hygienickými provozy a občerstvením, ošetřovny a ve východní a severní tribuně také potřebné požární úniky.

 

Čtvrté podlaží západní tribuny slouží již pouze VIP divákům, kteří mají zajištěn vlastní vstup a oddělené hlediště, občerstvení i hygienická zařízení.

V pátém podlaží se nachází 11skyboxů, každý s vlastním sociálním zázemím a menší kuchyňkou.

Šesté podlaží slouží výhradně médiím, kde jsou rozmístěny komentátorské buňky a kamerové posty.

 

Pruvodni zprava ke stazeni zde
bottom of page